11.sınıf dil ve anlatım kitabın cevapları

Posted on
 • 27 Şubat 2012 Pazartesi
 • by
 • çalışma kitabı cevapları
 • in
 • Etiketler:

 • 11.sınıf dil ve anlatım kitabın cevapları
  sayfa 3
  1. Soru : Bilimde siniflandirmaya niçin ihtiyaç duyulmustur?
  Cevap : Bilgi alaninin genislemesi ile bilimde siniflandirmaya ihtiyaç duyulmustur. Bu siniflandirmayla konularin birbirine baglanmasi ve anlasilmasi kolaylasmistir.
  2. Soru : Siniflandirma yapilirken nelere dikkat edilir?
  Cevap : Siniflandirma yapilirken amaç konulari birbirine baglamak oldugu için konularin çesitli yönlerden benzer özelliklerine ve iliskilerine dikkat etmek gerekir.
  3. Soru : Edebiyattaki "kurmaca" ve "gerçeklik"ten ne anliyorsunuz?
  Cevap : Edebiyatta gerçeklik; somut olarak var olan bir durumun hiçbir müdahaleye ugramadan ifade edilmesidir. Kurmaca ise, bu ifadeye duygu ve hayallerin katilmasidir.
  4. Soru : "Göstermeye bagli türler" ve "anlatmaya bagli türler" ifadeleri size neleri çagristiriyor?
  Cevap : Göstermeye bagli türler, bir olay veya durumun sahnede canlandirilmasina, anlatmaya bagli türler de bu olay veya durumun yer, zaman, kisiler ve olay örgüsüne baglanilarak anlatilmasina dayanir.
  5. Soru : Dil, günlük hayatta daha çok hangi islevde kullanilir?
  Cevap : Dil günlük hayatta daha çok göndergesel islevde kullanilir.  sayfa 5

  1. Yukaridaki metin "estetik zevk vermek" ya da "heyecan uyandirmak" için mi yoksa "bilgi vermek" için mi yazilmistir? Açiklayiniz.
  Cevap : Verilen metin, yazarin lise yillarinda bulundugu Ankara ve çevresi hakkinda bilgi vermek amaciyla yazilmistir. Yani yazar yasadigi anilarini anlatmistir.
  2. Metinde verilen bilgilerin dogrulugunun yada yanlisliginin kanitlanabilirligini açiklayiniz.
  Cevap : Yazarin verdigi bilgileri belli bir yere ve zamana baglamasi bilgilerin kanitlanabilirligini ortaya koymustur.
  3. Metinde anlatim türlerinden hangilerinin kullanildigini örnekle açiklayiniz.
  Cevap : Metinde yazar, yasadiklarini anlatirken, öyküleyici anlatimdan, yasadigi çevreyi anlatirken betimleyici anlatimdan yararlanmistir.
  "Yozgat'tan ayrildiktan 5 gün sonra kimi yerlerde kala kala... Pencereleri, yapinin genisligine oranla küçük ve..." gibi cümleler bunlara örnek olabilir.  sayfa 8

  1. Yazar, "Miras Keçe" hikayesini okuyucuya bilgi fermek amaciyla mi yoksa okuyucuyu kendi kurdugu dünyaya çekmek amaciyla mi yazmistir?
  Cevap : Yazari hikayeyi okuyucuyu kendi kurdugu dünyaya çekmek amaciyla yazmistir.
  2. "Eski Ankara" ile "Miras Keçe" metinlerini ögreticilik ve sanatsal islevi yönünden karsilastiriniz.
  Cevap : "Eski Ankara" metni bilgi vermek amaciyla yazilmis ögretici bir metin, "Miras Keçe" metni ise sanatsal islevi olan kurmaca bir metindir.
  3. "Eski Ankara" ve "Miras Keçe" metinlerinde kisi, zaman, mekan ve olaylarda degisiklik yapilip yapilamayacagini belirleyiniz. Belirlediginiz sonuçlar sizi ögretici ve sanatsal metinlerin hangi özelligine götürmektedir?
  Cevap : Ögretici metinler gerçekligi oldugu gibi, degistirmeden verdigi için kisi, zaman, mekan ve olaylarda degisiklik yapilamaz. Kurmaca metinler ise var olan gerçeklige sanatçinin duygu ve hayallerini katmasiyla olustugu için bu unsurlarda degisiklik yapilabilir.
  4. "Eski Ankara" ve "Miras Keçe" metinlerinden hangisinde üslup kaygisi söz konusudur?
  Cevap : "Miras Keçe" metni sanatsal bir metin oldugu için üslup kaygisi ön plandadir.
  5. Dil, "Miras Keçe" metninde agirlikli olarak hangi islevinde kullanilmistir?
  Cevap : "Miras Keçe" metninde dil agirlikli olarak göndergesel islevinde kullanilmistir.
  6. "Miras Keçe" metninde hangi anlatim türleri kullanilmistir? Bu türlere örnekler veriniz.
  Cevap : "Miras Keçe" metninde öyküleyici anlatim, cosku ve heyecana bagli anlatim türleri kullanilmistir.
  "Sonra bir gün mutfakta çamasircinin küçük iskemlesi üzerinde gördüm. Orada dört kat edilip birakilmisti... Adeta bacak bak üstüne atmisti, gururlu bir hali vardi..." cümleleri bu türlere örnek verilebilir.
  7. "Eski Ankara" ve "Miras Keçe" metinlerinin sorularina verdiginiz cevaplardan hareketle ögretici ve sanatsal metinlerin özelliklerini maddeler halinde yaziniz.
  Cevap :
  * Ögretici metinlerde amaç, okuyucuya bilgi vermektir.
  * Sanatsal metinlerde amaç, yazarin okuyucuya kendi dünyasini yansitmak istemesidir.
  * Ögretici metinlerde üslup kaygi ön planda degildir.
  * Sanatsal metinlerde üslup kaygisi ön plandadir.
  * Ögretici metinlerde dil göndergesel islevinde kullanilir.
  * Sanatsal metinlerde de dil göndergesel islevinde kullanilir.  sayfa 11

  3. Etkinlik Tablo
  Sözlü Anlatim : Söylev, Konferans, Açik Oturum, Sempozyum, Forum, Münazara, Röportaj, Mülakat
  Ögretici Metin : Mektup, günlük, ani, biyografi, gezi yazisi, sohbet, deneme, makale, elestiri, roman, hikaye
  Göstermeye Bagli Metin : Tiyatro
  Anlatmaya Bagli Metin : Hikaye, masal, fabl, fikra  Sayfa 11

  3.Etkinlik tablo

  Sözlü anlatim : söylev,konferans,açik oturum,sempozyum,forum,münazar a,röportaj ve mülakat

  ögretici metin : mektup,günlük,ani,biyografi,ge zi yazisi,sohbet,deneme,makale,el estiri,roman ve hikaye.

  Göstermeye bagli metin : Tiyatro

  Anlatmaya bagli : Hikaye,masal,fabl,fikra  Sayfa 13
  1)
  *açiklayarak ifader eder....
  *siirsel....
  *göstermeye bagli ve anlatmaya bagli
  *gerçek

  2)
  * D
  * Y
  * Y
  * D
  * D

  3) D
  4) E
  5) soru hatali
  6) D
  7) B
  8) A
  9) C

  Sayfa 16
  Birinci soru
  1.sanat
  2.kurmaca

  ikinci soru
  d,d,y

  3) A
  4) D
  5) D
  6) E
  7) C
  8) D
  9) E
  10) bu soruda hatali
  11) D
  12) B
  13) C
  14) E
  15) A

  ---------------------------------------------------------
  sayfa 11 4. etkinlik iki buçuk hikayesinin devami kendi yazimimdir
  esinlenerek yazmaniz daha iyi olur birebir kopya olmaz

  iftara saatler kalmisti. karnimdaki sesler, sanciya dönüsmüstü. fakat biraz daha bekleyecektim. üzerinde siyah kahverengi palto olan adam soförle sohbete baslamisti. adam orta yaslardaydi iri göv**** ve yüzü parlakti. adam muhtemelen babamin yasindaydi. aralarinda hararetli bir konu konusuyorlardi ki; soför yolu birakmis adama laf yetistiriyordu. dolmus, balatalarin sert çigliklariyla ani bir fren yapti. az kalsin kirmiziyi geçecekti.

  dolmus lambanin yesile dönmesini beklerken yoldan karsiya kosar adimlarla geçen bir kiz, gazeteye sarili pideyi evine götürüyordu. birden pidelerin kokusunu sindim içime. yesil yandi dolmus yola devam ediyordu.dolmusun içi okadar kalabalikti ki bana sanki koyun sürüsünü animsatiyordu.herkes ölü gibiydi bunun sebebi açik ve netti , oruç.

  birden dolmusun “dur!” ikazi belirlendi. soför bos duraga dogru ilerledi. arkada bir ayaklanma baslamisti. dolmusun yarisi bu durakta inecege benziyordu. onlar indigi gibi ben de bosalan dolmusta öne dogru ilerleyecektim. yolcular inmisti. soför dolmusun kapilarini kapatti ve yoluna devam etti. derken arkadan bagirislar yankilandi. herkes kafasini çevirmis neler oluyor diye arkaya bakti. ses, dolmusa yetismeye çalisan bir kadindan geliyordu. kadin tum gücüyle dolmusa dogru kosturuyordu. kadinin simasi bana yabanci gelmemisti. neyse dolmus durdu ve kadin içeri girdi. kadin arkaya dogru ilerlerken “hasan!” diye saskinligini belli etti. bizim arka mahalledeki komusu aysun idi bu.inmeme de az kalmisti.aysun ile koyu bir muhabbetten sonra isi sebebiyle benden önce inmisti.ben ise düsünceleyidim.

  bu sefer kararliydim. ne pahasina olursa olsun paranin üstünü almaliydim. hedefime gerçeklestirmeye az bir süre kalmisti.
  bu arada dolmus derin bir çukura girdi. ne hikmettir ki tekerlegin patlayacagi tutmustu. dolmusun sag arka lastigi patlamisti. herkes öfkeliydi.çünkü iftar saatine çok az kalmisti.kimsenin dayanacak gücü kalmamisti sanki

  sinirlenen birkaç yolcu soföre kizginligini belli ederek dolmustan indiler. soför bu arada hattaki diger arkadasini ariyordu.bende paramin üstünü almak için firsat kolluyordum. sirasi gelmisken soföre paramin üstünü vermesini istedim. “ne kadar vermistin ****kanli?!” dedi. “10 lira” dedim. efendi bir sekilde. “1 Lira ancak çikar ****kanli !” dedi. sasirmistim ve öfkelenmistim. Eger arkadaslarimi beklersen paranin üstünü veririm dedi. simdi de sanki hiç isim yokmus gibi soförün arkadasinin bekleyecektim.

  birkaç dakika sonra beyaz bir dolmus, kipirdamaz hale gelmis dolmusumuzun yanina durdu. bizim dolmusa göre bir hayli bos olan diger dolmusun arkasinda “yollarin Kartali” yaziyordu. soförlerin arasinda geçen kisa konusmadan sonra yeni soförümüz bizi dolmusuna çagirdi. yolcular yeni dolmusa bindi. ama soför tekrar ücret istiyordu. ya sicak pideyi unutup eve gidecektim ya da eminönü’ne kadar yürümeyi kabul edecektim.

  karnimda çalan zilin sesini dinledim ve bir an önce iftara yetismek için kartal’a dogru yola koyuldum. en sonunda apartmanima gelmistim. vime uzanan merdivenleri tirmanirken paramin dolmuslarda helak olduguna üzüldüm.


  Sayfa 21.

  geçmiste mektubun önemi büyüktü. Çünkü mektup tek iletisim araciydi. Insanlar sadece mektupla birbirlerine haber verebiliyor sadece mektupla birbirlerinden haber alabiliyorlardi. Bu nedenle geçmiste mektubun önemi büyüktü. Ancak günümüzde mektubun önemi ve yeri kalmamistir. Mektubun yerini kisa msj e-posta gibi teknolojik iletisim araçlari almistir.
  2. bir is basvurusu yapmak ya da resmi makamlardan bir talepte bulunmak için dilekçe yazariz
  3. kisa msj e-posta yoluyla gönderilen iletiler mektubun islevini yerine geirmektedir.
  4. Mektup kisiligimizin bir aynasidir. Saygimiz,sevgimiz,karakterimiz ,inancimiz,görüs ve düsüncelerimiz hatta kültürümüz mektubumuza yansir.
  Basit bir yazi türü gibi görülmesine ragmen mektubun da kendine özgü bir düzeni,bir disiplini,bir plani vardir.
  3. etkinlik
  Mektup, yazinin bulundugu tarihe kadar ortaya çikmis eski edebiyat türlerinden biridir. Eldeki en eski örnekler; Misir firavunlarinin diplomatik mektuplari (MÖ 15. - 14. yüz yillari) ile Hitit krallarinin Hattusa (Bogazköy) arsivinde bulunan mektuplaridir. Bati edebiyatinda mektup türünün ilk örneklerini, Yunan edebiyatinda görürüz. Mektup, bir edebiyat türü olarak, özellikle Latin edebiyatinda gelisip yayginlasmistir. Bu alanda yazanlarin basinda Cicero (MÖ 106 - 43) gelir. Rönesans’tan bu yana Avrupa’da çesitli ülkelerde bu türün yayginlastigi görülür. Özellikle Fransa’da mektup türü büyük gelisme göstermistir. Mektup türünün Türk edebiyatinda epey uzun bir geçmisi vardir. Münseatlarda (Nesir halindeki yazilari bir araya toplanmasindan meydana gelen eserlere denir.) resmi ve özel mektuplara genis yer verilirdi. Sinasi’ nin öncülügünde baslayan düz anlatim akimi, mektuplarda da etkisini göstermis; Tanzimat’tan bu yana yazilan özel mektuplarda yapmaciksiz, dogal bir anlatim kullanilmistir.
  Sayfa 23
  1. Özel mektuplarin giris bölümünde mektubun yazilis amaci,
  Gelisme bölümünde hakkinda bilgi ve ya istekleri
  Sonuç bölümünde ise saygi sevgi içeren sözler bulunmaktadir.
  2. Oguz Atay’in kizina yazdigi mektupta yazi ve imla kurallari günümüzde geçerliligini korumaktadir.
  4. etkinlik
  ‘Seninle birlikte yaptigimiz seyahatler ne ****u ne güzeldi’
  Cümlesinde seninle ve birlikte kelimeleri ayni anlamdadir birlikte kelimesi gereksizdir o yüzden anlatim bozuklugu vardir

  SAYFA 26
  1.Verilen mektup örnegi Türk Dil Kurumu’na bazi eserler istemek için yazilmistir.
  2.Özel mektuplar; arkadaslar veya akrabalar arasinda haberlesmek için yazilir.Is mektuplari ise kisi ve kurumlar arasinda veya kurumlar arasinda siparis,satis gibi konularda yazilir.
  3.Is mektuplarinda emredici anlatim kullanilmistir.
  4.Özel mektuplarda içten ve samimi bir üslup varken ,is mektuplarinda ciddi bir üslup vardir.Bu yüzden is mektuplarinda kisa,açik ve somut bir anlatim vardir.

  8.ETKINLIK
  “Be**** posta havalesi ile hesabiniza gönderilmistir.” Cümlesinde tamlayan eksikliginden ve yanlis sözcük kullanimindan kaynaklanan anlatim bozuklugu vardir.Cümle “Eserlerin be**** posta havalesi ile hesabiniza yatirilmistir.”seklinde düzeltilebilir.


  sayfa 27
  1.dilekçelerde resmi bir üslup kullanilir gereksiz sözcükten ve süsten kaçinilir.
  2. incelenen is mektubu ve dilekçe sekil özellikleri ve konu bakimindan birbirlerine benzemektedir.konu olarak da istek söz konusudur. ancak is mektubu kurumlar arasinda dilekçe kisi ile kurumlar arasinda yazilmistir.
  9. etkinlik
  erzurum büyüksehir belediyesine burs basvurusunda bulunmak üzere ögrenci belgesi düzenlenerek tarafima verilmesini istiyorum cümlesinde “bulunmak” yerine “kullanmak” olmalidir.
  10. etkinlik
  öyküleyici ve açiklayici anlatim kullanilmistir.
  11.etkinlik
  göndergesel islevde kullanlmistir

  ————————————————————–

  Agabeyini affetti ve göreve devam etmesine izin verdi Ama dolmus soförlerinin sanki bunla bir derdi vardi Saygimiz,sevgimiz,karakterimiz ,inancimiz,görüs ve düsüncelerimiz hatta kültürümüz mektubumuza yansir Bu alanda yazanlarin basinda Cicero (MÖ 106 – 43) gelir Özellikle Fransa’da mektup türü büyük gelisme göstermistir sayfa 28
  12, etkinlik kutularin hepsi isaretlencek!
  13.etkinlik
  özel mektup
  özellikleri
  akraba dost arkadas arasinda yazilir . içtenlik hakimdir belli kurallara göre yazilir

  is mektuplari
  özellikleri
  özel kuruluslarin birbirie veya vatandaslara gönderdikleri mektuplardor ciddi bir anlatimi vardir belli kurallari vardir
  dilekçe
  özellikleri
  bir istekte bulunmak bilgi vermek amaciyla kisilerin resmi mekanlara yazdigi mektuplardirkisa ve özanlatin ypilir belli bir plana göre yazilir

  —————————————————————

  30 31 ölçme degerlendirme

  1-*mektup
  *yazilis amaci -konudan
  *arz -rica -arz ve rica
  *özel-is-edebi mektup
  2-*D
  *D
  *D
  *Y
  *Y
  *D
  *D
  3-D
  4-C
  5-E
  6-B
  7-E
  8-B
  9-B

  sayfa 29:
  14. etkinlik :
  ses düsmesine ugrayan kelimeler :isim-ismi___ogul-oglum___gögüs-gögsüne___resim-resmi (hepsinde ses düsmesinin nedeni ayni -Sözcügün ünlü ile baslayan ek almasi)

  33 - 38 Arasi Burada.


  Sayfa 33 Cevaplari

  Hazirlik

  1.bazi günler yazma ihtiyaci duyuyorum.Çünkü gördüklerimi ve yasadiklarimi birisiyle paylasmak istiyorum
  2.Eski günler tekrar gözümde canlaniyor.

  1.Etkinlik

  Günlük örnegi

  20 Kasim 1996

  Yasar Nabi'lerde ikinci kez toplandik.Yazarin sorumlulugu sorunu görüsüldü saatlerce.Belki yirmi kisiydik.Konustuk,konustuk,kon ustuk,kendi kendimize.Varlik Yilligi'nda okurlar dinleyecek bu konusmalarimizi.Yazar sorumludur.Topluma karsi,kendine karsi.Iyi bütün ayrimlar,konusmalar bitti.Ama sonuç ne?Hava.Çok seylerden söz edildi.Sanatimizin toplumu astigindan,bu yüzden okunmadigindan.Toplumu asmak konusunda da saatlerce konustuk.Simdi aklima geliyor,bir soru var ortaya atilacak.Her yazarin,sanatçinin sorumlulugundan söz ediliyor.Ya,toplumun sanatçiya,edebiyatçiya karsi sorumu?Yok mu böyle sorumluluk?Devletin sorumlulugu?Tek tek bireyelerin sorumlulugu?Bunu unutuyoruz,varsa yoksa yazarin,sanatçinin sorumlulugu!...Hep biz mi duyacagiz bu sorumlulugu,hep biz mi sorumlulugun yükü altinda yasayacagiz?...Biraz da toplum bilse sorumlulugunu,topluma bildirilse onun da sorumlu olabilecegi....
  (Oktay Akbal,Günlerde)

  2.Etkinlik

  Bu kisiden kisiye degistiginden sizin yapmaniz gerekiyor


  3.Etkinlik

  GÜNLÜK - Edebiyatimizda “günlük” terimini ilk kez Falih Rifki Atay kullanmistir. Kisaca günlük, bir kisinin düsüncelerini, duygu ve gözlemlerini günü gününe yazdigi ve o günün tarihini koydugu yazilardir. Günlük bir tür anidir. Ancak günlük günü gününe yazilir, ani ise olaylarin yasanmasindan sonra kaleme alinir. Bir edebiyat türü olarak asil kimligini 1940’tan sonra kazanmaya baslayan günlük türünün baslica özellikleri sunlardir:
  Kisa yazilardir.
  Olayi yasayan kisi tarafindan yazilir.
  Yazarin hayatindan izler tasir.
  Içten ve sevecendir.
  Ruzname de denir.
  Türün ünlüleri, Oktay Akbal, Suut Kemal Yetkin, Seyit Kemal Karaalioglu, Nurullah Ataç, Salah Birsel' dir.
  Divan edebiyatindaki “vakayinameler” bir tür günlük sayilir.
  Kimi roman ve hikâyelerde “günlük”, bir anlatim biçimi olarak kullanilabilir.
  Anlatimda “iç konusma” tekniginden yararlanilir.
  Sayfa 36

  1-Yazarin basindan geçen olaylari anlatmasi.
  2-Günlüklerde yasanma zamani ile yazilma zamani arasinda fark vardir.Olaylar genellikle o günün sonra günlüge aktarildigi için.
  3-Yazar günlükleri okuyucu için yazmistir.
  4-Günlükde anlatilanlar inandiricidir.Belli bir tarihi ve zamani vardir.Gerçekler,olan biten oldugu gibi öznel olarak anlatilir.
  5-Kisisel dikkat önemlidir.
  6-Öznel bir anlatim tarziyla gördüklerini oldugu gibi anlatmistir.
  7-Gün boyunca basindan geçenleri anlatmak
  8-Betimleyici anlatim kullanilmis.
  9-Göndergesel islevde kullanilmistir.

  4.Etkinlik

  Günlük özellikleri;
  Kisa yazilardir.
  Olayi yasayan kisi tarafindan yazilir.
  Yazarin hayatindan izler tasir.
  Içten ve sevecendir.
  Eski edebiyatimizdaki adi Ruzname'dir.
  Sayfa 36..6.etkinlik;


  akicilik;soylenisi hos olmayan rokfor gibi,sozcukler oldugu için fazla akici degildir..

  duruluk-aciklik; duruluk;gereksiz sozcuklere ve cumlelere yer vermedigi için duru bir anlatim vardir..
  aciklik;cümleler anlasilir oldugu ve fazla bir yabanci sozcuk olmadigi için anlatim aciktir..

  yalinlik;cumleler kisa net oldugu ve soz sanatlarina fazla yer verilmedigi için anlatim yalindir...


  SayFa 38

  1.}bosluk doldurma
  .günlük
  .duygu ve düsüncelerin

  2.} dogru-yanlis
  .y
  .d
  .y
  3.} nurullah ataç
  4.}gözlemin pek öneminn olmamasi

  sayfa 37
  8.eTKINLIK

  gerçek anlamli:ekmek,süt,köfte
  metne kazandirdiklarI: Olayin gerçekten yasandigi

  mecaz anlamli:bayilmak,atmak,ismarla mak, hava yapmak


  metne kazandirdiklari:farkli kavramlari ve durumlari karsilayabilmek için kullanilmistir

  --------------------------------------------------

  sayfa 37

  9.eTKINLIK

  ses düsmesi:kayboldu, resmi, kahvalti

  sebebi:ünlüyle basalyan ek almasi

  ses türemesi:evde-y-im
  hava-y-i

  masa-y-i
  radyo-s-u

  sebebi:yardimci sese ihtiyaç olmasi

  sayfa 37

  anlama ve yorumlama

  1>yazma aliskanligi gelisir kendini dah iyi tanir.
  2>
  3>eksik yönlerini görür rahatlar

  40-49 Arasi

  Hazirlik
  2- Insanlar eski fotograflarina baktiklarinda genelde hüzünlenirler
  3- Insanlar yasadiklari önemli anilari unutmamak, daha sonra hatirlamak amaciyla kayit altina alirlar
  Inceleme
  1- Ani metninin ortak özellikleri açik, sade, abartisiz, objektif anlatim
  2- Incelenen anida anlatici ile yazar aynidir Çünkü ani yazarin kendi hayatidir
  3- Incelenen anida anlatici konuyu birinici agizdan almistir Yani metinde kahraman anlatici vardir "Kus çalisti ben seyrettimAramamya basladim,"gibi cümleler
  4-Anilarin sade, açik vede içten bir anlatimi vardir Olaylar abartilmadan yansitilir Ayrica anilar ögretici bir nitelik tasidiklari için objektif eserlerdir

  4 Etkinlik
  Ani yazarin anlattiklarini kanitlayabilmek için anlkattigi zamnala ilgili her türlü kaynaktan yararlanabilir

  5 Etkinlik
  Incelenenanida yazar çocuklugunda dogadaki bazi hayvanlar hakkinda ki gözlem ve izlenimlerini anlatmistir Yazar bunu yaparken kendi bilgi ve gözelemlerinden yararlanmistir Anilar bu yüzden objeektif oldukalri için yazildiklari dönemle ilgili belge niteligi tasir

  5-Yazarin bilgi ve izlenimlerini dogrudan dogruya anlatmasi metne objektif ve inandiricilik katmistir
  7- Metinde dil agirlikli olarak göndergesel islevde kullanilmistir

  6 Etikinlik
  Metinde geçen geçinmeki, yüregi vurmak, çekistirmek gibi mecaz nallmali sözcükler farkl durumlari karsilayabilmek için keullanilmistir

  7 Etkinlik
  Çagrisim ve duygu degeri insandan insana degistigi için bazi insanlara ormanyesili,
  degirmen-bereketi,
  yuva-aileyi,
  agustos böcegi-tembelligi,
  ses-dogayi,
  agaç oksijeni çagiristirabilecegi gibi bazi insanlarda farkli farkli seyleri çagiristirabilir

  8 Etkinlik
  Verilen anida anlatici ilke aynidir Çünkü ani yazarin kendi hayatidir ve"ben" etrafinda anlatilir

  9 Etkinlik
  Ani türününü özellikleri
  *anilarin ögretici yanlari vardir
  *anilar ilgi çakici bilinir nitelikte olmalidir
  *anlatici yazarin kendisidir
  *objektif eserlerdir ve dönemle ilgili belge niteligi tasir
  *yazar her türlü kaynaktan yararlanabilir

  10 Etkinlik
  Metinde geçen birgün ertesi yaz, biraz sonra, buraya gibi sözcükler yer-yön zaman zarfi olarak kullanilmistir Bu zarf metinde kanitlama ve amaçli kullanilmistir

  12 Etkinlik
  Ses Düsmesi
  seyrettim
  kivrilip
  agzi

  Ses türemesi olan kelimeler
  baktikça
  büyükçe
  yüksekçe

  Ses Benzesmesi olan kelimeler
  vuruyor
  birisi
  anlamadim

  Ses Düsemesinin sebebi: Iki heceden dar ünlü(i,i,u,ü)bulunan bazi sözcüklerünlü ile baslayan bir ek aldiginda iki ünlüde bu dar ünlü düser
  Ses benzesmesinin Sebebi: Sonunda p,ç,t,k,f,h,s,s sert ünsüzleri bulunan bazi sözcükleri; c,d,g(g) yumusak ünsüzleriyle baslayan bir ek ladiginda bu c,d,g(g) sesleri sertleserek ç,t,k olur

  13 Etkinlik
  Günlükler yasanan olaylarin tarihi atilarak, günü gününe yazildigi bir türdür Anilar ise görünenelerin ve izlenimlerin arada zamna geçtikten sonra kaleme alindigi bir türdür Iki türde de içten samimi bir anlatim vardir Tema olrak yasanan olaylar islenir Objektif bir nalatimlario vardir Anilarin ögretici bir yazi varken günlükler okuyucu için yazilmaz

  14 Etkinlik
  Okunan ani metninde Atatürk'ün sanat ve sanatçi sevgisi dile getirilmeye çalisilmistir

  17Etkinlik
  Cümleleri hazirlarken anlamlarin ilghi çakici, ögretici bir tür oldugunu, yazarin ani yazarken objektif abartisiz olamasi gerektigini unutulmamalidir

  **çme ve Degerlendirme
  1) D-D_Y
  2) A sikki
  3) Magosa HatiralariNamik Kemal
  Sehir MektuplariAhmet Rasim
  Türk'ün atesle imtihaniHalide Edip Adivar
  Bogaziçi Yalilari Abdülhak Sinasi Hisar
  Edebiyatçilar Geçiyor Halit Fahri Ozansoy
  Hac Yolunda Cenap Sehabeddin
  Saray ve Ötesi Halit Ziya Usakligil
  4) D sikki
  5) D sikki
  6) E sikki

  Sayfa 51-60 Arasi Cevaplar

  Sayfa 51
  Hazirlik Çalismalari
  Soru 5 : Tv , Gazete, Dergi, Internet
  Soru 6: Bir hayat hikayesi yazmanin zorlugu ve yazarlara **rdigi önem.(bu yanlis olabilr

  1.Etkinlik:
  Insanlarin arastirma, ögrenme istekleri,ihtiyaçlarindan kaynaklanmaktadir.
  3.Etkinlik:

  Biyografi Ve Tarihsel gelisimi
  Kendi alanlarinda ünlü olmus, siyaset adami, edebiyatçi, sporcu, bilim adami, ses, sinema, tiyatro sanatçisi, gazeteci, ticaret adami gibi kisilerin hayatlarini, neler yap-tiklarini, ülke ve dünya insanligina neler kazandirdiklarini, hayatlarinin önemli basarilarini ve dönüm noktalarini bütünüyle anlatan yazi ve kitaplara biyografi (yasamöyküsü) denir.

  Bir kisinin hayatini ayrintili olarak veren kisisel biyografi kitaplari oldugu gibi, birden çok kisinin hayat hikâyelerini bir araya getiren genel biyografi eserleri de var-dir.

  Örnegin antolojilerde, ansiklopedilerde, yilliklarda birden çok kisinin biyografileri çok kisa olarak ana hatlariyla verilir. Bu eserlerde ya da yazarin kitabinin arka kapaginda veya iç sayfasinda yer alan biyografiler genellikle kisadir. Ayrintilari atilmis daha çok dogum ölüm tarihleri, dogum yerleri, bitirdikleri okullar, çalistiklari isler, yazdiklari eserler ve önemli basarilari anilmakla yetinilir.

  Her döneme, her meslege ve her millete ait kisilerin biyografilerini veren eserlere evrensel biyografi, bir millete ait kisilerin biyografilerini verenlere ulusal biyografi, bir bölgeye mensup kisilerin biyografilerinin toplandigi eserlere bölgesel biyografi, belli bir meslege mensup kisilerin yer aldigi eserlere meslekî biyografi, belli bir dönemde yasayanlarin hayat hikâyelerinin verildigi eserlere de dönem biyografisi denir. Dönem biyografisine çagdas insanlarin yer aldigi Who's Who? (Kim Kimdir?) adli eseri gösterebiliriz.

  Biyografiler yazim teknigine göre de farkliliklar arz etmektedir. Bunlari kisaca söyle siniflandirabiliriz:
  a. Bilimsel biyografi
  Biyografik bilgileri kronolojik bir sira içerisinde, alt basliklar halinde, onun dönemi içindeki konumunu, getirdigi yenilikleri, gösterdigi basarilari, eserlerini, eserlerinin degisik özelliklerini elestirel bir tutumla, belgelere, arastirma ve incelemelere dayali olarak veren çalismalara bilimsel biyografi ya da biyografik monografi denir. Bu tür eserlerde kisinin dogumu, yetismesi, ögrenimi, çalisma hayati, türlerine göre eserleri, eserlerinin önemi, sekil ve muhteva özellikleri, basarilari, ödülleri ve baska özellikleri bölümler halinde verilir. Bilimsel biyografi türüne su örnekler verilebilir: Mehmet Kaplan, Tevfik Fikret Devir-Sahsiyet-Eser (1971); Ismail Parlatir, Recaizade Mahmut Ekrem (1995); Ö.Faruk Huyugüzel, Hüseyin Cahit Yalçin'in Hayati ve Edebî Eserleri Üzerinde Bir Arastirma (1984).

  b. Biyografik roman
  Roman, hikâye gibi tahkiye kurgusu içerisinde, olay anlatimi üslûbuyla kisiyi bir roman kahramani gibi olaylarin içindeki konumlariyla sunan eserlere de edebî biyografi ya da biyografik roman denir. Biyografik romanlarda kisinin ruhsal ve fiziksel özellikleri, davranislari, duygulari, düsünceleri, tepkileri, tavir alislari, giyinisi gibi pek çok degisik özellikleri ayrintili olarak verilip bir anlamda onun portresi çizilir. Hayati içerisinde canli, yasayan bir kisilik olarak sergilenir. Buna örnek olarak M. Emin Erisirgil'in Mehmet Akif /Islâmci Bir Sairin Romani (1956); Tahir Alangu'nun Ömer Seyfettin (1968) adli eserleri verilebilir. Ayrica Oguz Atay'in Bir Bilim Adaminin Romani (1975) adli romani da bu türün en iyi örneklerindendir. Yazar bu romaninda hocasi Mustafa Inan'i merkez alarak bir dönemin idealist neslinin hayatini yansitmistir.

  c. Nekroloji
  **en ünlü bir kisinin hemen ölümünden sonraki günlerde genellikle gazete ve dergilerde yakin çevresinde yer alan kisiler tarafindan onun üstün niteliklerinin, erdemlerinin, çalismalarinin ve diger özelliklerinin ani üslûbuyla anlatildigi yazilara denir. Bu yazilar bir anlamda öleni çok seven birinin agitlari, duygusal, öznel açiklamalaridir. Bu tür yazilara örnek olarak Yahya Kemal'in ölümü dolayisiyla kaleme alinmis su yazilari verebiliriz: Vehbi Cem Askun, "Istanbul Asigini Kaybetti" (Dünya, 5 Kasim 1958); Nimet Behsuz, "Büyük Sairin Arkasindan" (Yeni Gün, 3 Kasim 1958); Cenap Gedikoglu, "Bir Dev Sair Göçtü" (Yeni Gün, 5 Kasim 1958).

  Oto-biyografi: Bazi ünlü kisiler hayattayken kendi hayat hikâyelerini yazmislar-dir. Bunlara da oto-biyografi (özyasamöyküsü) denir.

  Önceleri biyografiler, genellikle krallarin, büyük din adamlarinin ya da olaganüstü kahramanliklar göstermis ki silerin hayatiyla sinirliydi. Bunlarin biyografilerinde genellikle onlarin gerçek özelliklerinin ve niteliklerinin yaninda efsanevî, menkibevî özellikleri de vurgulanirdi. Kahramanlarin yüceltilmis kisilikleri o topluma bir özgüven asiliyor, ayrica model kisilikleri sunularak onlar gibi olunmasi salik veriliyor ve bazi hikmetli davranislariyla da ibretli dersler verilmesi amaçlaniyordu. Örnegin Tanzimattan önce klâsik Türk edebiyatinda yazilan menakib-nameler, tarikat büyüklerinin kerametlerle dolu olaganüstü hayatlari verilir.

  Türk edebiyatinda ilk biyografik eser, Malik Bahsi'nin Feridüddin-i Attar'dan çevirmis oldugu Tezkiretü'l-Evliya'dir.
  Daha çok mesleklerine göre düzenlenmis ve birden fazla kisinin biyografisinin yer aldigi tezkire, menakib, vefeyat, devha, sefine, tuhfe, hadika, fihrist, silsilename, sa-irname, gazavatname, sicil gibi adlar altinda birçok eser kaleme alinmistir.

  Menakipname ya da velâyetname denilen eserlerde tarikat büyüklerinin, evliyalarin, pir ve seyhlerin olaganüstü halleri, kerâmetleri ve diger kisisel özellikleri anlatilir. Yayimlanmis bazi menakipnamelere su örnekler gösterilebilir: Hacimsultan Velâyetnamesi (Rudolp Tschudi); Haci Bektas Velâyetnamesi (Erich Gross).

  Vakayinamelerde de birçok devlet adaminin biyografilerine ait malzemeler bulmak mümkündür.
  Suara Tezkireleri: Sairlerin biyografilerine, eserlerine yer veren, siirleri hakkinda degerlendirmelerin bulundugu eserlere suara tezkiresi denir.

  Türk sairlerinin biyografilerinin toplandigi ilk Türkçe suara tezkiresi XV. yüz-yilda kaleme alinan Ali Sir Nevayî (ö.1501/907) 'nin Mecâlisü'n-Nefâis (1491/896) adli eseridir.

  Tanzimattan günümüze kadar yazilmis biyografilere su örnekleri verebiliriz: Re-caizade Mahmut Ekrem, Kudemadan Birkaç Sair (1885); Muallim Naci, Osmanli Sair-leri (1890); Besir Fuad, Viktor Hugo (1886); Süleyman Nazif, Mehmet Akif (1924); Kenan Akyüz, Tevfik Fikret (1947); Mehmet Kaplan, Namik Kemal Hayati ve Eserleri (1948); Olcay Önertoy, Halit Ziya Usakligil, Romanciligi ve Romanimizdaki Yeri (1965); Birol Emil, Mizanci Murad Bey, Hayati ve Eserleri (1979); Nurullah Çetin, Behçet Necatigil, Hayati, Sanati ve Eserleri (1998).


  SAyFa 57:
  1. Hiç bir fikir katilmamistir içine nesneldir.Kisiler hakkinda bilgi **rir.
  2.Bütün hayati anlatilmistir. Askeri Siyasi,Aile , yazar ve sair hayati ele alinmistir
  3.Ailesinin bilgili olmasi erkenden okula baslatmalari, siire olan ilgisi,etrafinda yazmaya müsait konularin çok olmasi.
  4.Bir çok kaynaktan yararlanilmis. Hayati anlatilmis. Bu yazilar nesnel oldugundan bilgi ve belgeler kaçinilmazdir.
  5.Süphe uyandirdi ve yazar kendi görüslerini katardi insanlarin aklinda bir soru birakirdi yani eger belgelere dayandirilmasaydi.
  7. Ayni
  SayFa 58
  8.Çok önemlidir. Bize bizim degerlerimizi kültürümüzü gösterir.
  9.Biyografide ise tarihten izler tasiyan ani ve günlügü yazan olaylari yasayandir.kisilerin hayatlarini anlatir.
  10. Ögretici anlatim türüyle yazilmistir.

  SayFa 60
  Hayatim Metni sorusu:
  Ömer Seyfettinde bütün hayati bir baskasi tarafindan yazilmistir bunda ise Hasan Ali Uücel kendisi belirli bir yere kadar yasadigi zamani yazmistir
  Anlama ve Yorumlama
  1.Kronolojim önemli olaylarim, kisisel özelliklerim , düsünce hayatimi ve ilgi alanlarimi yazardim

  Sayfa 61-62-63

  1893: Askeri Rüstiye'ye girdi ve Kemal adini aldi.

  1895: Selanik Askeri Rüstiyesi'ni bitirdi, Manastir Askeri Idadisi'ne girdi.

  1899 Mart 13: Istanbul Harp Okulu Piyade sinifina girdi.

  1902: Harp Akademisi'ne girdi ve burada gazete çikardi.

  1905 Ocak 11: Harp Akademisi'ni Yüzbasi olarak bitirdi, Sam'a 5. Ordu'nun 30. Süvari Alayi'nda staj yapmak için atandi.

  1906 Ekim: Sam'da Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurdu. Sam'da topçu stajini yapti ve Kolagasi oldu

  1908 Temmuz 23: Mesrutiyet'in ilan edilmesi için çalismalari.

  1909 Mart 31: 31 Mart ihtilalinde Hareket Ordusu Kurmay Subayi olarak çalisti.

  1911 Eylül 13: Mustafa Kemal, Istanbul'a Genelkurmay'a naklen atandi.

  1911 Kasim 27: Mustafa Kemal, Binbasiliga yükseldi.

  1912 Ocak 9: Mustafa Kemal, Trablusgarp'ta Tobruk saldirisini yönetti.

  1913 Ekim 27: Mustafa Kemal, Sofya Atesemiliterligi'ne atandi.

  1914 Mart 1: Mustafa Kemal, Yarbayliga yükseltildi.

  1915 Subat 2: Mustafa Kemal, Tekirdagi'nda 19. Tümeni kurdu.

  1915 Subat 25: Mustafa Kemal'in Maydos'a gidisi.

  1915 Nisan 25: Mustafa Kemal, Ariburnu'nda Itilaf Devletleri'ne karsi koydu.

  1915 Haziran 1: Mustafa Kemal'in Albayliga yükselisi.

  1915 Agustos 9: Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanligi'na atandi.

  1915 Agustos 10: Mustafa Kemal, Anafartalar'dan düsmani geri atti.

  1916 Nisan 1: Mustafa Kemal'in Tuggenerallige yükselisi.

  1916 Agustos 6: Mustafa Kemal, Bitlis ve Mus'u düsman elinden kurtardi.

  1917 Eylül 20: Mustafa Kemal, memleketin ve ordunun durumunu açiklayan raporunu yazdi.

  1917 Ekim: Mustafa Kemal, Istanbul'a döndü.

  1918 Ekim 26: Mustafa Kemal, Halep'in kuzeyinde bugünkü sinirlarimiz üzerinde düsman saldirilarini durdurdu.

  1918 Ekim 30: Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasi.

  1918 Ekim 31: Mustafa Kemal'in Yildirim Ordulari Grup Komutanligi'na atanmasi.

  1918 Kasim 13: Yildirim Ordulari Grup Komutanligi'nin kaldirilmasi ve Mustafa Kemal'in Istanbul'a dönüsü.

  1919 Nisan 30: Mustafa Kemal'in Erzurum'da bulunan 9. Ordu Müfettisligi'ne atanmasi.

  1919 Mayis 15: Izmir'e Yunan'lilarin asker çikarmasi.

  1919 Mayis 16: Mustafa Kemal, Bandirma vapuruyla Istanbul'dan ayrildi.

  1919 Mayis 19: Mustafa Kemal, Samsun'a çikti.

  1919 Haziran 15: Mustafa Kemal, 3. Ordu Müfettisi ünvanini aldi.

  1919 Haziran 21: Mustafa Kemal, Ulusal Güçleri Sivas Kongresi'ne çagirdi.

  1919 Temmuz 8 / 9: Mustafa Kemal, askerlikten çekildi. (Saat: 20:50)

  1919 Temmuz 23: Mustafa Kemal'in baskanligi altinda Erzurum Kongresi'nin toplanmasi ve bir Temsil Kurulu seçerek dagilmasi. (7 Agustos 1919)

  1919 Eylül 4: Mustafa Kemal'in baskanligi altinda Sivas Kongresi'nin toplanmasi ve 11 Eylül'de sona ermesi.

  1919 Eylül 11: Mustafa Kemal, Anadolu ve Rumeli Müdafaayi Hukuk Cemiyeti Heyet Temsiliyesi Baskanligi'na saçildi.

  1919 Ekim 22: Amasya Protokolü'nün imzalanmasi.

  1919 Kasim 7: Mustafa Kemal, Erzurum'dan milletvekili seçildi.

  1919 Aralik 27: Mustafa Kemal, Heyeti Temsiliye'yle birlikte Ankara'ya geldi.

  1920 Mart 20: Istanbul'un Itilaf Devletleri tarafindan ele geçirilmesi, Mustafa Kemal'in protestosu, Ankara'da yeni bir Millet Meclisi toplama girisimi.

  1920 Mart 18: Istanbul'da Meclis-i Mebusan'in son toplantisi.

  1920 Mart 19: Mustafa Kemal tarafindan Ankara'da üstün yetkiyi tasiyan bir Millet Meclisi toplanmasi hakkinda illere duyuruda bulunulmasi.

  1920 Nisan 23: Mustafa Kemal, Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açti.

  1920 Nisan 24: Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi Baskani seçildi.

  1920 Mayis 5: Mustafa Kemal'in baskanliginda ilk Hükümet'in toplantisi.

  1920 Mayis 11: Mustafa Kemal, Istanbul Hükümeti tarafindan ölüm cezasina çarptirildi.

  1920 Mayis 24: Mustafa Kemal'in cezasi Padisah tarafindan onaylandi.

  1920 Agustos 10: Osmanli Imparatorlugu delegeleriyle Itilaf Devletleri arasinda Sevr Antlasmasi'nin imzalanmasi.

  1920 Ocak 9 / 10: Birinci Inönü Savasi.

  1921 Ocak 20: Ilk Teskilat-i Esasiye (Anayasa) Kanunu'nun esas maddelerinin kabulü.

  1921 Mart 30 / Nisan 1: Ikinci Inönü Savasi.

  1921 Mayis 10: Mustafa Kemal tarafindan Büyük Millet Meclisi'nde Anadola ve Rumeli Müdafaai Hukuk Grubu'nun kurulmasi ve Mustafa Kemal'in Grup Baskanligi'na seçilmesi.

  1921 Agustos 5: Mustafa Kemal'e Baskumandanlik görevinin verilmesi.

  1921 Agustus 22: Mustafa Kemal'in yönetiminde Sakarya Meydan Savasi'nin baslamasi.

  1921 Eylül 13: Sakarya Meydan Savasi'nin kazanilmasi.

  1921 Eylül 19: Mustafa Kemal'e Maresallik rütbesinin verilmesi ve Mustafa Kemal'in Gazi ünvanini almasi.

  1922 Agustos 26: Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Büyük Taarruz'u yönetmesi.

  1922 Agustos 30: Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupinar Baskumandanlik Meydan Savasi'ni kazanmasi.

  1922 Eylül 1: Gazi Mustafa Kemal'in: "Ordular! Ilk hedefiniz Akdeniz'dir, Ileri !" emrini vermesi.

  1922 Eylül 9: Türk Ordusu'nun Izmir'e girmesi.

  1922 Eylül 10: Gazi Mustafa Kemal'in Izmir'e gelisi.

  1922 Ekim 11: Mudanya Mütarekesi'nin imzalanmasi.

  1922 Kasim 1: Gazi Mustafa Kemal'in önerisi üzerine saltanatin kaldirilmasi.

  1922 Kasim 17: Vahdettin'in bir Ingiliz harp gemisiyle Istanbul'dan kaçmasi.

  1923 Ocak 29: Gazi Mustafa Kemal'in Latife Hanim'la evlenmesi.

  1923 Temmuz 24: Lozan Antlasmasi'nin imzalanmasi.

  1923 Agustos 9: Gazi Mustafa Kemal'in Halk Firkasi'ni kurmasi.

  1923 Agustos 11: Gazi Mustafa Kemal'in 2. Büyük Millet Meclisi Baskanligi'na seçilmesi.

  1923 Ekim 29: Cumhuriyet'in ilan edilmesi.

  1923 Ekim 29: Gazi Mustafa Kemal'in ilk Cumhurbaskani olmasi.

  1924 Mart 1: Gazi Mustafa Kemal'in Büyük Millet Meclisi'nde Halifeligi kaldirmasi ve ögretimin birlestirilmesi hakkinda açis nutkunu söylemesi.

  1924 Mart 3: Hilafetin kaldirilmasi, ögrenimin birlestirilmesi, Ser'iyeve Evkaf Vekaletiyle (Bakanligiyla), Erkaniharbiyei Umumiye Vekaletinin kaldirilmasi hakkindaki yasalarin Büyük Millet Meclisi'nce kabul edilmesi.

  1924 Nisan 20: Türkiye Cumhuriyeti Teskilati Esasiye (Anayasa) Kanunu'nun kabul edilmesi.

  1925 Subat 17: Asarin kaldirilmasi.

  1925 Agustos 24: Gazi Mustafa Kemal'in ilk defa Kastamonu'da sapka giymesi.

  1925 Kasim 25: Sapka Kanunu'nun Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmesi.

  1925 Kasim 30: Tekkelerin kapatilmasi hakkindaki kanunun kabulü.

  1925 Aralik 26: Uluslararasi takvim ve saatin kabulü.

  1926 Subat 17: Türk Medeni Kanunu'nun kabulü.

  1927 Temmuz 1: Gazi Mustafa Kemal'in Cumhurbaskani sifati ile ilk kez Istanbul'a gitmesi.

  1927 Ekim 15 / 20: Gazi Mustafa Kemal'in Cumhuriyet Halk Partisi 2. Kurultayi'nda tarihi Büyük Nutku'nu söylemesi.

  1927 Kasim 1: Gazi Mustafa Kemal'in 2. Kez Cumhurbaskanligi'na seçilmesi.

  1928 Agustos 9: Gazi Mustafa Kemal'in Sarayburnu'nda Türk harfleri hakkindaki nutkunu söylemesi.

  1928 Kasim 3: Türk Harfleri Kanunu'nun Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmesi.

  1931 Nisan 15: Gazi Mustafa Kemal tarafindan Türk Tarih Kurumu'nun kurulmasi.

  1931 Mayis 4: Gazi Mustafa Kemal'in 3.kez Cumhurbaskanligi'na seçilmesi.

  1932 Temmuz 12: Gazi Mustafa Kemal tarafindan Türk Dil Kurumu'nun kurulmasi.

  1933 Ekim 29: Gazi Mustafa Kemal'in Cumhuriyet'in 10. Yildönümünde tarihi nutkunu söylemesi.

  1934 Kasim 24: Gazi Mustafa Kemal'e Büyük Millet Meclisi tarafindan ATATÜRK soyadinin verilmesi kanununun kabul edilmesi.

  1935 Mart 1: Atatürk'ün 4. kez Cumhurbaskanligi'na seçilmesi.

  1937 Mayis 1: Atatürk'ün çiftliklerini Hazine'ye ve tasinamaz mallarini da Ankara Belediyesi'ne bagislamasi.

  1938 Mart 31: Atatürk'ün hastaligi hakkinda Cumhurbaskanligi Genel Sekreterligi'nin ilk resmi duyurusu.

  1938 Eylül 15: Atatürk'ün vasiyetnamesini yazmasi.

  1938 Ekim 16: Atatürk'ün hastalik durumu hakkinda günlük resmi duyurularin yayinina baslanmasi.

  1938 Kasim 10: Atatürk'ün ölümü. (Persembe, saat: 09.05)

  1938 Kasim 11: Istanbul Sehir Meclisi'nin olaganüstü toplanti yapmasi. Saraydaki Cumhurbaskanligi forsunun indirilerek yerine yariya kadar indirilmis Türk Bayragi'nin çekilmesi.

  1938 Kasim 12: Atatürk'ün ölümü dolayisiyla, Yüksek Ögretim gençliginin Üniversite Konferans Salonu'nda toplanmasi.

  1938 Kasim 13: Gençligin Taksim Cumhuriyet Aniti önünde toplanarak Atatürk'ün kurdugu Cumhuriyet'i koruyacaklarina ant içmeleri.

  1938 Kasim 14: Büyük Millet Meclisi çok hazin bir toplanti yapti.

  1938 Kasim 15: Hükümet Atatürk'ün Ankara'da ebedi istirahat yerine konulacagi 21 Kasim 1938 tarihini ulusal yas günü olarak duyurdu.

  1938 Kasim 16: Istanbul'lular Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayi Muayede Salonu'ndaki katafalki önünde sabahin ilk saatlerinden gecenin son saatlerine kadar saygi ve üzüntü içinde son görevlerini yaptilar.

  1938 Kasim 19: Büyük bir törenle, Atatürk'ün Dolmabahçe'den alinan yüce cenazesi, önce Sarayburnu'na, oradan Zafer torpidosuyla Yavuz zirhlisina götürüldü.Yavuz zirhlisiyla Izmit'e kadar götürülen tabut, oradan Ankara'ya yolcu edildi.

  1938 Kasim 20: Atatürk'ün sevgilinasi Ankara'ya ulasti ve Ankara'da Büyük Millet Meclisi önündeki katafalka konuldu. Ankara'lilar da son görevlerini saygiyla yaptilar.

  1938 Kasim 21: Atatürk'ün cenazesinin Etnografya Müzesi'ndeki Geçici Kabre konulmasi.

  1938 Kasim 25: Atatürk'ün vasiyetnamesinin açilmasi.

  1938 Aralik 26: Atatürk'ün "Ebedi Sef" saniyla anilmasinin kabul edilmesi.

  1953 Kasim 4: Atatürk'ün Geçici Kabri'nin açilmasi.

  1953 Kasim 10: Atatürk'ün cenazesinin Anit-Kabir'e nakledilmesi.

  BUNLARDAN BIR KAÇINI YAZABILIRSINIZ...

  ÖNEMLI OLAYLAR
  Dogumu
  Savastigi Cepheler
  Kahramanliklari
  Türkiye Cumhuriyetini Kurmasi
  Devrimleri ve Yenilikleri
  KISISEL ÖZELLIKLERI
  Dürüst
  Kisilikli
  Önder ve Kahraman Nitelikli
  Sadik
  Çaliskan
  Azimli
  Ve Daha Bir Çok sey...
  ATATÜRK'ÜN TÜRK MILLETI ÜZERINDE BIRAKTIGI ETKI
  Türk milletinin çalisinca herseyi basarabilecegini gösteren Kahramanliklari Anlatilmasi güç olan bir önder olarak zihinlere kazinmistir...

  SAYFA 62

  13. ETKINLIK

  1.Kim Bu?= Sait Faik Abasiyanik
  2.Kim Bu?=Faruk Nafiz Çamlibel
  3.Kim Bu?=Peyami Safa

  BU SAYFADA KI DGER ETKINLIKLER KISISEL...

  SAYFA 63
  1.BOSLUK DOLDURMA
  cvp: otobiyografi
  2. Dogru Yanlis
  1.y
  2.y
  3.d
  4.d
  Test Sorulari
  3.E
  4.A
  5.C

  Buda Sayfa 65-81 Arasi Cevaplar

  Sayfa 65-69-71-72-73-81
  sy:65
  HAZIRLIK
  1-)Seyahatname:Bir yazarin gezip gördügü yerlerden edindigi bilgi ve izlenimlerini anlattigi eser.
  Seyyah:Gezgin,turist

  2-)Bu söz insanlarin farkli yerler görüp ögrenme istegini vurgulayan bir sözdür.Insanlar tarih boyunca görmedigi,gitmedigi yerleri hep merak etmis, bu yerler hakkinda bilgi edinmeye çalismistir.

  3-)Günümüzde essiz bir bilgi kaynagidir.Daha önce görülmemis yerler hakkinda internetten bilgi alinabilir.Ayrica bu yerler için hazirlanmis dergi,brosür gibi kaynaklardan da bilgi edinilebilir.

  4-)Insan merak ettigi için veya daha çok bilgi edinmek istedigi için bir yeri görmek isteyebilir.

  5-)Diger insanlara aktarmak,anlatmak için yazilabilir.

  6-)Seyahat etmek,insanin farkli kültürleri,farkli cografyalari görmesini,farkli insanlarla tanismasini saglayarak kültür açisindan büyük faydalar saglar,insanin ufkunu açar.

  sy:69
  1-)Gezilip görülen yerlerle ilgili bilgi ve gözlemlerin anlatildigi yazilara gezi yazisi denir.Gezi yazilarinda yerin tarihi,cografi özellikleri,sosyal,ekonomik,kü ltürel yasantisi;din,ahlak,gelenek ve görenekleri anlatilir.Anlatilanlar mutlaka gerçek olmalidir.Açik,sade,canli bir anlatim yapilmalidir.

  2-)Japon halkinin azmi,çaliskanligi,teknolojisi yazarin ilgisini çeken unsurlardir.

  3-)Gezi yazilarinda görülen hersey degil sadece yazarin dikkatini çeken kültür ve tabiat zenginlikleri,tarihi özellikler ve yasama biçimi hakkinda bilgi verilir.

  5-)Metinde bütünlük paragraflarin birbirine baglanmasiyla saglanmistir.Paragraflarin yapi unsurlari olan cümleler birbirlerine baglanmis,baska konulara atifta bulunarak paragraflar arasinda geçisler saglanilarak bütünlük saglanmistir.

  7-)Gezi yazilarinda görülen yerin cografi ve tarihi özellikleri,kültür ve tabiat zengnlikleri,gelenek ve görenekleri hakkinda okuyucuya bilgi verilir.

  8-)Göndergesel islevde kullanilmistir.

  3.ETKINLIK Sy:69
  -Metinde paragraflar,Japonya hakkinda bilgi vermek amaci etrafinda yapi unsurlariyla olusturulmus ve bu amaçla birbirlerine baglanmistir.

  7.ETKINLIK Sy:71
  -Ses Düsmesi Olan Kelimeler;Kaybetme,Devrilme
  -Ses Türemesi Olan Kelimeler;Kapiyorlar,Gitmeye
  -Sessiz Benzesmesi Olan Kelimeler;Isçi,Çektikten
  -Ses Daralmasi Olan Kelimeler;Ariyorlar,Bitmiyorla r
  *Ses daralmasinin sebebi:''Y'' sesinin daraltici etkisi vardir.Bu yüzden ''y'' sesinden önce gelen genis ünlüler bazen daralir.
  Ara-yor -> ari-yor
  8.ETKINLIK sy:72
  Amaç Bakimindan:Anilarda amaç yazarin yasamindaki ilgi çekici olaylari anlatmasidir.Gezi yazilarinda ise gezilip görülen yerleri okuyucuya tanitmaktadir.

  Üslup Bakimindan:Iki tür de açik,sade,anlasilir,içten bir anlatimi vardir.

  Gözlem Teknigi Bakimindan:Gezi yazilarinda gözlem önemli bir unsurdur.Anilarda ise yazarin kendi yas***** dair izlenimleri önemlidir.

  Dilin Islevi Bakimindan:Iki türde de dil göndergesel islevinde kullanilir.

  Anlatim Türleri Bakimindan:Her iki türde de öyküleyici,betimleyici,açiklay ici anlatim türleri kullanilir.

  10.ETKINLIK sy:72
  -Günümüz teknolojileri sayesinde geçmiste uzak olan yerler yakinlasmistir.Insanlar istedikleri yerleri istedikleri zaman gezip görebilmektedirler.

  13.ETKINLIK sy:73
  -Dünya edebiyatinin en önemli seyahatnameleri arasinda 13. yüzyilda yayimlanmis Marko Polo’nun Uzak Dogu izlenimlerini içeren Seyahatnamesi ve 14. yüzyilda yasamis Arap gezgin Ibni Batuta’nin Islâm dünyasi gezilerini konu edinen Seyahatnamesi yer alir.
  Türk edebiyatinin ilk seyahatname eserleri arasinda Farsça yazilan Hoca Giyaseddin Nakkas’in Acâibü’lLetâif adli eseriyle Ali Ekber Hatâî’nin 1515'te yazdigi Hitâînâme adli eseri sayilabilir.
  Seydî Ali Reis (ö.1562) Mir’atü’lMemâlik (1557) adli seyahatnamesinde Belücistan, Hindistan, Afganistan, Buhara, Maveraünnehir’le ilgili gözlemlerini ve yasadigi olaylari anlatmistir. III. Sultan Murat (15751575) döneminde Tokatli Ibrahim oglu Ahmet, Acâibnamei Hindistan adli eserinde Kabil, Hindistan, Basra, Yemen, Hicaz izlenimlerini aktarir.
  Trabzonlu Mehmet Asik’in (1555?) Menâziru’lAvâlim adindaki eseri de gezi edebiyatinin önemli eserlerindendir.
  Türk edebiyatinin en önemli seyahatname eserlerinden biri Evliya Çelebi’nin (16111682) 10 ciltlik seyahatnamesidir. Evliya Çelebi , 40 yillik gezilerinden elde ettigi cografî, etnografik, tarihî, kültürel pek çok bilgiyi akici ve mübalâgali bir üslûpla kaleme almistir.

  **çme Ve Degerlendirme sy:73
  1-)...göndergesel...
  ...Evliya Çelebi...
  2-)(Y)
  (Y)
  3-)D
  4-)A
  5-)C
  6-)D
  7-)E

  **ÇME DEGERLENDIRME sy:81
  1.a.göndergesel
  b.sohbetin
  2.D,Y,D,D
  3.A
  4.B
  5.E

  (Sayfa 83-89 Arasi)

  --------------------------------------------------------------------------------
  Hazirlik Çalismalari
  1.Gazete:Politika,ekonomi,kültür ve daha baska konularda haber veya bilgi vermek için,yorumlu veya yorumsuz,hergün veya belirli araliklarla çikarilan yayin.
  Haber:Bir olay,bir olgu üzerine edinilen bilgi
  Sütun:Gazetelerde veya dergilerde sayfanin yukaridan asagiya dogru ayrilmis kismi.
  Sürmanset:Gazetenin birinci sayfasindaki logolarin üzerinde kullanilan baslik
  Manset:Gazetelerin ilk sayfasinin üst kismina iri puntolarla konulan baslik
  Muhabir:Basin ve yayin organlarina haber toplayan,bildiren ve yayan kimse.
  Ajans:Haber toplama ve yayma isiyle ugrasan kurulus
  Köse yazisi:Fikra
  Tekzip:Yalanlama
  Asparagas:Uydurma
  Sansasyonel:Dikkat çeken,çarpici
  2.Bilgi vermektir.En yeni,en dogru haberler okuyucuya veya dinleyiciye aktarmaktir.
  3.Insanlar sosyal varliklar oldugu için dünyadan bilgi edinme haber alma ihtiyaci duyarlar.
  4.Haber yazilarinin ilgi çekici olmasi lazim.Siradan olaylar haber özelligi tasimaz.
  5.Benim en çok cinayet haberleri(3.sayfa haberleri dikkatimi çekiyor)

  1.Etkinlik
  Haber uçurmak,haber vermek,çocuktan al haberi, dünya yansa haberi olmamak
  Sayfa 86
  1.*Haber yazilari ilginç,orjinal ve dogru olmalidir.
  *saglam ve inandirici kaynaklardan faydalanilmalidir.
  *sade,açik bir anlatim yolu benimsenmelidir
  *belli bir plan dahilinde yazilmalidir.
  2.Dogru olmasini ister.(bence)

  4.Etkinlik
  Tablodaki herseye isarat koyun
  5.Etkinlik
  Ne:Mini karaciger
  Neden:kök hücreden
  Nerede:NewCastle üniversitesinde(ingiltere)
  Nasil:kordon kanindan elde edilen kök hücreden
  Ne zaman:1 kasim 2006
  Kim:ingiliz bilim adamlari
  Sayfa 87
  3.Sosyal,siyasal,kültürel ve günlük hayatla ilgili bilgi almasini saglar.

  7.etkinlik:Bütün gazetelerde spor,ekonomi,siyasal,kültürel ve güncel olaylar olmak üzere çesitli konularda haber yazisi mutlaka bulunur.
  9.Etkinlik
  Burgazada Çöp Yanginiyla Faciadan Döndü.Cümlesinde ''Döndü''kelimesi kurtulmak,atlatmak anlamindan kullanilmistir.(yan anlamindadir)
  *Amaç bilgi vermek oldugundan genelde kelimeler ilk anlaminda kullanilir.
  10.Etkinlik
  Basit ,anlasilir haber cümleleri kullanilir.Bu özellikle haberin anlasilirligini olumlu yönde etkiler.
  4.Açiklayici ve ögretici anlatim türleri kullanilmis
  5.Göndergesel islervde
  6.Anlatici nesnel anlatim yolunu kullanir.Çünkü amci bilgi vermektir.Kendi duygu ve düsüncelerini katmaz.

  Sayfa 88-Anlama Yorumlama
  1.Okuyucu açisindan iyi bir yazi özelligi tasimasi için.

  Ö.lçme Ve Degerlendirme
  1.Ne,nerede,ne zaman,nasil,neden,kimdir.
  *resmi,özel,ajans
  2.D,D
  3.A'dir.
  4.B
  5.A

  Sayfa 91-95 Arasi)

  --------------------------------------------------------------------------------
  hazirlik
  1.ilginizi çeken olaylari paylasin.
  2.Günd.elik konulari yorumlayan yazi türüdür.Bu yüzden günlük ve geçiçidir.Yani kelebek gibi kisa ömürlüdür.
  3.Kalicilik:çabuk unutulmamak,degerini geç yitirmek
  Günübirlik:Bütün gün boyunca 1 gün
  Güncelligini yitirmek:Günün konusu olmamak,geçmiste kalmis olmak
  Suya yazi yazmak:bugünün yazilarinin yarin unutulup gidecegi anlaminda kullanilir
  Sorularin cevaplari
  1.*okuyucunun ilgisini çekecek günlük olaylar islenir.
  *açik,sade,anlasilir bir dil kullanilir
  *konular tarafsiz bir sekilde ele alinmalidir.
  *samimi ve içtendir.
  *yazilanlari inandirma zorunlulugu yoktur.
  2.her konuda fikra yazilabilir.Günlük ve ilgi çekici konular seçilirse daga dikkat çeker
  3.Unutulmus olan''tesekkür''konusu islenmis.Yazar günlük hayattan ve kendi hayatindan örnekler vermis.
  4.Dokunakli bir sonuca baglanarak okuyucunun düsünmesi amaçlanmistir.
  5.Yapmadim
  6.Kanitlama yoluna gitmemis örneklerle açiklamistir.
  7.Göndergesel islevde kullanilmistir.
  8.Cebe indirmek-Cebe almak
  Nezaketle vücudunu kirmak-Egilmek
  5.Etkinlik
  hepsini isaretleyin
  *Akcilik,duruluk,açiklik fikranin anlasilmasini mkolaylastirir.
  7.Etkinlik
  Birçok sikayetleri ile baslayan cümlede bir çok sikayet olacak..Zaten bir çok çogulluk anlami katiyor
  8.Etkinlik
  Sözlü anlatim ürünü olan fikralar nükteli,gülünç hikayelerdir.Bunlar olaylari gülünç,sakali anlatarak insanlari düsündürmeyi amaçlar.Gazetede yayimlanan fikralar ise günlük olaylari ciddi yazilardir...

  **çme ve degerlendirme
  1.gazetelerde
  güncel
  2.D,Y,D
  3.C
  4.E
  5.C

  (sayfa 97-105 Arasi)

  --------------------------------------------------------------------------------
  Hazirlik Çalismalari
  1.kisiden kisiye degisir.
  2.Denemeler insanlarin herhangi bir konu üzerinde kesin yargilara varmadan görüs ve düsüncelerini ortaya koyduklari fikir yazilaridir.Nurullah Ataç'in ''ben ülkesi''derken denemelerin yazarin kendi özel görüs ve düsüncelerins belirtmesini kastetmistir.
  3.Bir yazinin okunmasi için ilgi çekici olmasi gereklidir.
  sayfa 93
  1.*yazar kendine ilginç gelen konulari ele alir.
  *konular yüzeysel degil,derinlemesine ele alinir.
  *Islenen konu üzerindeki düsüncelere yazar kendi yorumunuda katar
  *Ciddi bir anlatim vardir
  *Dil göndergesel islevde kullanilir.
  Sayfa 102
  5.Etkinlik
  Konularina Göre Denemeler
  Kisisel duyarlilik ve dikkati konu alan denemeler
  Görgü ve pazarciliktir(kitaptaki deneme örnekleri)
  Özellikleri:günlük hayatla ilgili konularda kisisel duyarlilik ve dikkat konu edinilir
  Ögretici-Elestirel denemeler
  Ruh ve beden(kitaptaki deneme örnegi)
  Özellikleri
  Daha çok egitici ve ögretici bir rol üstlenen denemelerdir
  Sosyal ve Felsefi Konulrda Bireysel Düsünceyi ifade eden Denemeler
  Bilgi ve düsünce(kitaptaki deneme örnegi)
  Sosyal ve Felsefi konulari isleyen denemelerdir.
  6.Etkinlik.Tüm kutucuklara isaret koyun.
  NOT:Deneme yazmak için derin bir kültür birikimine sahip olunmasi gerekir.bu yüzden denemelerde bazi anlasilmayan kelimeler olabilir.Ama bu kelimeler anlasilmayi ve akiciligi pek etkilemez
  Sayfa 103
  soru 2:Açiklayici,kanitlayici ve ögretici anlatim türleri kullanilmistir.
  soru 3:göndergesel islevde kullanilmistir
  8.Etkinlik
  Sohbet
  Dil:samimi ve içtendir.Nükteli anlatim vardir.
  Deneme
  dil:Ciddidir.Nükteli anlatima yer verilmez.
  Sohbet
  tema:güncel
  Deneme
  tema:ilgi çekici
  Sohbet
  Söyleyis-üslüp:içtenlik vardir.
  Deneme
  Söyleyis üslüp:duygudan çok düsünce vardir
  9.Etkinlik
  Büyük-küçük,içeri-disari gibi zit anlamli sözcükler kullanilmistir.Bu sözcükler karsit durumlari ortaya koymak amaciyla kullanilmistir.Yazar karsitliklardan yararlanarak asil anlatmak istedigi düsünceyi ortaya koymustur.
  10.Etkinlik
  Metinde ''gözüne almak''deyimi yanlis kullanilmistir.''göze almak'' sekliyle düzeltilebilir.
  Anlama Yorumlama
  1.Deneme yazarlari engin kültür birikimleri ve genis düsünce dünyalari ile okuyuculara faydali olurlar.Ele aldiklari konularda düsüncelerini ortaya koyar ve okuyucularina bir düsünce kapisi açarlar.
  2.Insan hayal ve kültür dünyasini gelistirir.Kisinin farkli fikirlere açik olmasini ve saygi duymasini saglar.
  Ö.lçme Ve Degerlendirme
  1.Düsünce
  2.D,Y,D
  3.D
  4.C
  5.E
  6.A

  (Sayfa 107-115 Arasi)

  --------------------------------------------------------------------------------
  Hazirlik
  soru 1:Gözlem:bir eseri yazmaya baslamadan önce gerekli,bilgi,deney,inceleme,v e arastirma yapma isi
  Tarafsizlik:yansizlik,tarafsiz olma durumu
  ispat:kanitlamak,gerçek yönünü ortaya çikarmak
  Nesnellik:taraf tutmadan yapilan inceleme,objektiflik
  Bilimsellik:bilimle ilgili,bilime dayali
  Didaktik:ögretici
  Basyazi:dergi ve gazetelerin ilk sayfalarindaki makale
  Basyazar:basmakale yazari
  2.belgelerle açiklanir.Kanitlar gösterilir.
  Sayfa 109 sorularin cevaplari
  1.*Makaleler herhangi bir konuda bilgi vermek ,bir konuyu veya düsünceyi açiklamak,ispatlamak amaciyla yazilir
  2.Çevre kirliliginin dünyamiz için olusturdugu tehtide dikkat çekmek ve bu konuda görüslerini belirtmek
  3.Gerekli kültür ve bilgi birkimine sahip okuyucuya hitap eder
  4.Konu toplumun büyük bir kesmini ilgilendirecek nitelikte olmalidir.
  *kanitlar inandirici olmalidir.
  *anlatim açik,sade,anlasilir olmalidir.
  *Konu tarafsiz bir sekilde ortaya konmalidir
  5.haber yazilarinda sadece haber vardir,makalelerde düsünce ve yorum vardir.Gazete haberleri günlük oldugu halde makalelerde günlük düsüncelerden çok uzun ömürlü düsünceler yer alir
  6.çevre kirliliginin yol açtigi zararlardan bahsedilerek örnekler verilmis.sonra alinabilcek önlemlerden bahsedilmistir
  7.Çevre kirliliginin zararlari düsüncesi,çevre kirliliginin yol açtigi afetler,küresel isinma ve bozulan ekolojik sistem yardimci düsüncelerle iliskilendirilerek birbirine baglanmistir
  8.Yok
  9.islenecek konunun ortaya konmasiyla baslamis,örneklerle devam etmis ve bir fikre baglanarak sonuçlandirilmistir
  10.Göndergesel islevde
  4.Etkinlik
  ögretici,açiklayici,kanitlayic i anlatim türleri kullanilmistir.okuyucuya çevre kirliliginin neden ve sonuçlarini açiklamak,ögretmek ve kanitlamak amaciyla bu anlatim türleri kullanilmistir.
  12.EtkinlikMetinde görev alan kelimeler,kelime gruplari ve cümleler yapiyi olusturan ögelerdir.Kelime gruplari ve cümleler anlam ve sekil bakimindan birbirine baglanarak makalede verilmek istenen düsünceyi ortaya koyar.
  Anlama Ve Yorumlama
  1.Okuyucularin makalede islenen konu hakkinda bilgi edinmesini,onlarin dünyasinda yeni ufuklarin açilmasini saglar.
  2.Makaleler düsünce yazilaridir.Dolayisiyla yazarin düsüncelerini yansitan yazilardir.Yani yazarin düsüncelerini yansitarak ayna görevi görür.

  Ö.lçme Ve Degerlendirme
  1.Düsünce
  gazete ve dergilerde
  Basyaz

  0 yorum:

  Yorum Gönder

   
  Copyright (c) 2010 aygunhoca
  Sponsored by : Çalışma Kitabı